Místní knihovna Želetice
Naposledy aktualizováno: 18.12.2018 19:49:02

Knihy jsou mrtvým materiálem jen tehdy 

dokud do nás nezasejí něco, 

co v nás vyklíčí a přinese užitek našemu okolí. 

 


 

Cestopisná přednáška

 

OBRÁZEK : na_skok_v_tanzanii.png 

 

 


 

 

 

Výtvarná soutěž „Můj literární hrdina"

 

Součástí projektu – Historické zločiny a záhady v dílech regionálních autorů, který s finanční podporou JMK realizuje MěK Hodonín byla výtvarná soutěž na téma "můj literární hrdina, které se zúčastnili žáci MŠ Nenkovice (9 dětí), MŠ Želetice (5 dětí) a žáci
ZŠ Nenkovice (71 dětí, k hodnocení bylo vybráno 32 obrázků).
Celkem se výtvarné soutěže zúčastnilo 85 dětí, hodnoceno bylo 46 vybraných výtvarných děl. Soutěžilo se v 5 kategoriích:

 

MŠ Nenkovice                             Alžbětka Ficová                      Princezna Zlatovláska

MŠ Želetice                                 Nicolka Plchová                      Mach a Šebestová

1. - 3. třída ZŠ Nenkovice           Terezka Koutníková                Medvídek Pú

4. - 5. třída ZŠ Nenkovice            Markétka Červinková             Ferda Mravenec

2. stupeň ˇZŠ Nenkovice              Šimon Kudlička                      Bart Simpson

 

Pro všechny vítězné práce zajistil odměny OÚ Želetice a malým výtvarníkům předal ocenění pan starosta obce Želetice, pan Pavel Planeta spolu se spisovatelem Stanislavem Češkou. Děti byly odměněny nejen věcnými cenami, ale i potleskem všech přítomných hostů.

 

Poděkování patří i paní učitelce z MŠ Nenkovice Ivě Plchové, paní ředitelce MŠ Želetice Lence Hrabalové a paní Mgr. Jarce Macháčkové, zástupkyni ředitele ZŠ Nenkovice za jejich pomoc při realizaci této výtvarné soutěže.

 

OBRÁZEK : vitezove.jpg

 

 

Další obrázky najdete ve fotogalerii.

 

 


 

BESEDA

 

"JAK SE PÍŠÍ DETEKTIVKY"

 

Stanislav Češka

 

 

Místní knihovna Želetice ve spolupráci s Městskou knihovnou Hodonín vás zve na besedu s autorem pohádek a detektivních románů. Spisovatel Stanislav Češka se narodil ve Šlapanicích u Brna, po absolvování Gymnázia Křenová vystudoval technickou kybernetiku na elektrofakultě Vysokého učení technického v Brně. po studiích pracoval jako softwarový specialista, nyní se věnuje psaní knih a popularizaci dějin Velké Moravy. V historických detektivkách z období mezi polovinou 9. století a začátkem 10. století klade maximální důraz na přesnost historických reálií. Na pozadí skutečných historických událostí v dané době staví kriminální příběh, díky kterému se čtenář může zábavnou formou seznámit s historií té doby. Snaží se tak napravit dluh, který máme k poznání a popularizaci našich raně středověkých dějin, protože se často zapomíná, že historie našeho současného státu nezačala v 10. století na Pražském hradě, ale nejméně o století dříve v dnešních Mikulčicích, Starém Městě, Uherském Hradišti, Nitře, ...

Stanislav Češka přivedl na svět také soukromého brněnského detektiva Stanislava Berku, jehož hlavním cílem je pomoc svým klientům a spravedlnosti. Série detektivních příběhů je inspirovaná skutečnými příběhy brněnské mordparty.

Přijďte ve středu 18. října 2017 do zasedací místnosti Obecního úřadu Želetice a poslechněte si "Jak se píší detektivky".

 

Beseda se spisovatelem bude zahájena vyhlášením nejlepších výtvarných prací našich dětí na téma "Můj literární hrdina".

Výtvarné soutěže se zúčastnily děti z Mateřské školy v Želeticích, z Mateřské školy v Nenkovicích a děti z prvního i druhého stupně základní školy v Nenkovicích. Nejen nejlepší výtvarníci budou za své práce oceněni.

    

 

OBRÁZEK : plakat_stanislav_ceska_2017.png

 

 

 

 


 

 

 

 

OBRÁZEK : plakat_malovane_obrazky_2016.png

 


 

 

V měsíci říjnu roku 2016 byly vyměněny původní kovové regály v knihovně za nové dřevěné s lepším prostorovým uspořádáním

 


 

 NOC S ANDERSENEM 2015

OBRÁZEK : nsa2015_plakat.jpg

 

 


      Cestopisná přednáška o Brazílii

                OBRÁZEK : brazilie_web.jpg

OBRÁZEK : brazilie_1.jpg OBRÁZEK : brazilie_2.jpg OBRÁZEK : brazilie_3.jpg

 

                       


Noc s Andersenem 2014

 

4. dubna 2014

 

Po roce jsme se zase sešli v knihovně a devatenáct malých ale chytrých detektivů se vydalo po stopách neznámého pachatele, který vyloupil trezor Obecního úřadu v Želeticích.  

 OBRÁZEK : 2014bannernsa.jpg


Cestopisná přednáška o Francii  


 

 

Noc s Andersenem 2013

 

 


 

 

NOC S ANDERSENEM

30. 3. 2012

 

              OBRÁZEK : plakat-nsa-2012.jpg

OBRÁZEK : img_8311.jpg OBRÁZEK : img_8292.jpg

              


Cestopisná přednáška:      ČÍNA

Přijďte si poslechnout zajímavé povídání o cestě po Čínské lidové republice. O své dojmy z daleké cesty se podělí v pátek 24. 2. 2012 v zasedací místnosti OÚ Želetice v 18:00 hodin

doc. Mgr. Vít Kudrle, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty MU v Brně

OBRÁZEK : img_8246.jpg


Indie známá i neznámá

Z Dillí přes Varánásí do Shimly a zpět.

Zážitky z cesty po Indii bude vyprávět Jana Chromečková

11. února 2011 v zasedací místnosti OÚ Želetice v 18:30 


  

     Noc s Andersenem 2011

 

OBRÁZEK : noc_2011.jpg

 Už to všichni slyšeli? Už to všichni víte? Pěnička všude rozhlašuje, že v Želeticích u Kyjova byl na návštěvě pravý Rumcajs. Přišel z lesa Řáholce , s pistolí ládovanou žaludem, aby pasoval našich čtrnáct  šikovných  dětí  na loupežníky 1. kategorie.  Do loupežnického stavu byl zařazen ten, kdo statečně vykonal všechny zapeklité úkoly u bandy loupežníků a u hajného Robátka, u Křemílka a Vochomůrky, víly Amálky i u vodníka Volšovečka.  Po vydatné špekáčkové večeři čekala naše malé loupežníky ještě jedna velká zkouška – zkouška odvahy! Blikotavé plamínky svíček vyznačovaly loupežníkům cestu do hluboké tmy, na jejímž konci na ně čekala podpisová listina pro odvážné a chytání Bludiček pro ještě odvážnější.  Všichni svým podpisem svou statečnost potvrdili i Bludičky byly pochytány. Rumcajs teď už ví, že želetičtí loupežníci nebudou svému řemeslu dělat ostudu! A mně nezbývá než poděkovat všem spolupachatelům za jejich nevyhasínající nadšení, bez něhož by to nešlo. Aničko, Ivanko, Jano, Hanko, Lenko, Naďo, Pavle, Petře, Radko, Romanko, Staňo, Věro a Vlasto – DĚKUJI!

Za rok na shledanou.

OBRÁZEK : img_6789.jpg OBRÁZEK : img_6808.jpgOBRÁZEK : img_6769.jpg OBRÁZEK : spaci.jpg


Práce na PC pro úplné začátečníky

V listopadu 2010 jsme v prostorách knihovny otevřeli Komunitní centrum, o které se zasadilo občanské sdružení Želetické ženy. Za pomoci finanční dotace v celkové výši 197 400 Kč od SZIF z Programu rozvoje venkova "LEADER" bylo zakoupeno pět osobních počítačů, notebook, dataprojektor s promítacím plátnem, potřebné vybavení, tj. moderní PC stolky, kancelářské židle a skříně. Všechny počítače jsou připojeny k internetové síti a v době provozu knihovny jsou k dispozici široké veřejnosti. V listopadu jsme uspořádali kurz pro úplné začátečníky v práci s počítačem a internetem. Překvapil nás velký zájem spoluobčanů, a tak místo jednoho kurzu proběhly kurzy tři, kterých se zúčastnilo patnáct „žáků“. Instruktory byli naši vysokoškoláci, kteří s trpělivostí vysvětlovali postupy při práci s PC. Do budoucna máme v plánu další kurzy zaměřené hlavně na práci s internetem, Word a Excel pro pokročilé.

OBRÁZEK : img_6744.jpg OBRÁZEK : img_6694.jpgOBRÁZEK : img_6693.jpg OBRÁZEK : img_6696.jpg

 
 
 

 Noc s Andersenem 2010

OBRÁZEK : images2.jpg

         V pátek 26. 3. 2010 se v Želeticích u Kyjova setkalo osmnáct nádherných pohádkových bytostí pod kouzelným stromem Pohádkovníkem. A právě zde začalo velké pátrání křížem krážem pohádkovým světem básníka a spisovatele Františka Hrubína.

         Na pěti pohádkových zastaveních musely naše bytosti rozpoznat podle přečteného úryvku vždy tu správnou pohádku a poté splnit méně či více náročné úkoly z pohádky vyplývající. Popelce pomáhaly uklidit nepořádek po sestrách, které odjely na ples, na Perníkové chaloupce loupaly perník a utíkaly před dědkem a bábou, loupežníkům v lese pomohly sesbírat rozházené karty, s Budulínkem vyprášily lišce kožich a na konec musely v závěrečném testu dokázat, jak pozorně umí pohádkám naslouchat. A my už víme, že opravdu umí! Odměnou jim byly nejen špekáčky opečené na ohni, výborné perníčky z Perníkové chaloupky, ale i Pamětní listy pro čtenáře a superspáče. Než se všichni uložili k večernímu čtení pohádek, vypustili jsme lampión plný pohádkových přání. Odletěl na sever, do Pohádkové země Hanse Christiana Andersena. Věříme, že se všechna naše přání splní!

         O pohádkovou atmosféru celého odpoledne, večera, noci i rána se postaraly dobré víly Naďa, Romanka, Vlasta, Vojtěška a Jana a náš pan starosta. Děkuji všem. Knihovnice Eva Chromečková

OBRÁZEK : img_6076.jpg OBRÁZEK : img_6083.jpgOBRÁZEK : img_6090.jpg OBRÁZEK : img_6095.jpgOBRÁZEK : img_6098.jpg OBRÁZEK : img_6105.jpgOBRÁZEK : img_6127.jpg OBRÁZEK : img_6132.jpg

 

 

 

 


   
 

Noc s Andersenem 2009

 

OBRÁZEK : images10.jpg

Tak jako Ferda Mravenec, který všecko dovede, všecko spraví, všecko postaví, všecko přinese…zkrátka „Práce všeho druhu“, tak naši broučci, berušky a motýlkové, kteří se v pátek 3. dubna sletěli do želetické knihovny, byli velmi šikovní. Nejdříve si namalovali hrníčky na sbírání rosy, vyrobili si vlastní fotorámečky a pro noční let si připravili lucerničky, aby mohli svítit lidem na cestu.

Celkem přiletělo 5motýlků, 10 berušek, 5 pestrobarevných broučků a 1 svatojánek. O jejich pohodu a bezpečí se staralo 5 maminek berušek a 1 Ferda Mravenec - paní knihovnice.

Podle předpovědi naší meteorologické stanice se řídilo všechno dění v knihovně. Soutěžilo se ve sbírání rosy, o nejrychlejší berušku, četli jsme z půvabných knížek Ondřeje Sekory a Jana Karafiáta.

V podvečer nám onemocněla beruška Janinka a tak jsme museli zavolat pana doktora Broučka, na jehož radu jsme vyletěli s lucerničkami do lesa k babě kořenářce pro léčivé byliny. Noční let se vydařil a Janinku bylinky uzdravily. Všichni broučkové byli za odvážný let odměněni medovými perníčky.

Noční čtení měli ve své režii tatínkové, kteří našim zakukleným broučkům přišli přečíst pohádky. A potom už broučkové spali, a spali, a spali…

A bylo ráno, a slunko svítilo, a všude bylo plno broučků…Na rozcvičce si broučci protáhli všechny nožičky, protřepali krovky i křidélka, proletěli se k lesu a po dobré snídani se rozletěli do všech stran…

OBRÁZEK : img_5018.jpg OBRÁZEK : img_5026.jpgOBRÁZEK : img_5060.jpg OBRÁZEK : img_5079.jpgOBRÁZEK : img_5100.jpg OBRÁZEK : img_5089.jpgOBRÁZEK : img_5105.jpg OBRÁZEK : img_5057.jpg

 

  

 

 

 ¨

 
Proces zabral 0.0058 sekund času a 0.77MB paměti.